Yukarı Çık

Artık Kozmetikler Kişiye Özel

Her insan eşsiz, hiç birimiz birbirimiz ile aynı değiliz... Kişiye özel kozmetik, İnsanın organik yapısına uygun kozmetik ürünleri, hücrelerin insan biyolojilerinde rejenerasyon faaliyetlerini uyararak tamamlayıcı etki gösterecek. Cildin neye ihtiyacı var ise onu verecek cilde. Bu durumda kozmetikten beklentileri de karşılayabilecek... Yaşlanma Nedir ? İlk başta ondan bahsetmek istiyorum.

Hücrenin zayıflaması, hücre rezervlerinin azalması ve normal hücre fonksiyonlarının oluşumunda aksamayla seyreden karmaşık bir süreçtir. Bu zayıflamalar, organizmayı hastalıklara daha yatkın kılar ve yaşamla uyumsuzlaştırır. Öyle ki, yaşlanma, bir çeşit önceden tasarlanmış bir olgudur. Örneğin genetik bir programın neticesi ya da türlerin genetik özelliklerine göre planlanmış bir saat gibi... O yüzden kişiye de özgüdür. Diğer bir deyişle yaşlanma genetik yatkınlık, fonksiyonlarda azalma, homeostatik bozukluklar ve ölümle sonuçlanan gen ve proteinlerdeki kümülatif harabiyet olarak da tanımlanabilir. Ciltte elastikiyet kaybı, incelme, deformasyon, sarkma, kırışıklıklar, gevşeme; saçlarda seyrekleşme, beyazlama ve kalitesinin bozulması belirgin bir şekilde kendini gösterir. Tabii iç ve dış etkenlerle oluşan bu değişimler kişiden kişiye farklılık gösterebilir.

İç ve dış etkenlere bağlı yaşlanma çeşitleri bilimsel olarak şöyle ifade edilir:

 • İntrinsik (iç) yaşlanma: İç yaşlanma demektir. Kronolojik yani takvim yaşlanması olup, biyolojik yaşlanma süreci anlamına gelir. İşte bu sebeple doğduğumuz andan itibaren yaşlanmaya başlarız, çünkü zaman ilerlemeye başlar. Ve maalesef zamanı kontrol altına alamayız ama yaşlanırken neye ihtiyacımız var bilirsek sağlıklı yaşlanabiliriz.
 • Ekstrinsik (dış) yaşlanma: Dış yaşlanma anlamındadır. Çevre kirliliği, UV ışınlarının zararlı etkileri (foto yaşlanmaya sebep olur) ve serbest radikallerin etkisiyle oluşan yaşlanma sürecidir.

Yaşlanmanın nedenleri de primer ve sekonder olmak üzere ikiye ayrılır:

 • Primer (birincil) yaşlanma nedenleri
  1. Serbest radikal hasarı
  2. Glycation (şekerin proteinlere zarar vermesi)
  3. Hücresel yaşlanma
 • Sekonder (ikincil) yaşlanma nedenleri
  1. Dolaşım sorunları
  2. Stres
  3. Toksinlerin birikmesi
  4. Beslenme eksikliklerinden kaynaklanan hücre hasarı

Yaşlılıkla birlikte insan derisinde azalan fonksiyonlar şunlardır:

 • Hücre yenilenmesi
 • Bariyer fonksiyonu
 • Kimyasal arınma
 • Hislerin algılanması
 • Mekanik korunma
 • Yara iyileşmesi
 • İmmün (bağışıklık sistemine bağlı) cevaplar
 • Isı ayarlanması
 • Ter salgılanması
 • Yağ salgılanması
 • D vitamini üretimi
 • DNA onarımı

Şimdi ise Anti Aging? Ne demek, bir de, ona bakalım:

Anti-Aging

Kelime anlamı ‘yaşlanma karşıtıdır. Bir tedavi prosedürü olarak görülmelidir. Anti-aging’te amaç, olanı korumak ve oluşabilecek deformasyonların önüne geçip, yaşlanmayı mümkün olduğunca yavaşlatıp, geciktirmektir. Dolayısıyla kişinin kendini kontrol altına alabilmesi için tetkik yapılıp, kişisel sağlık profili belirlenmeli, yaşlanmanın ne derecede olduğu saptanarak, sağlık profesyonelleri tarafından kişiye özel anti-aging tedavi programı (doğru beslenme, antioksidan alımı düzeyi ve dozu, egzersiz programları, doğru kozmetik kullanımı şeklinde) oluşturulmalıdır. Sağlık, Kozmetik, Besinler, Gıda Takviyeleri, Spor, Hangi egzersiz size uygun! Hangi gıda takviyesine ihtiyacınız var? Anti Aging kavramı ile bu olgular, bütünsel bireyselleştirilmiş uygulamaları da beraberinde getirmek zorunda... Standart olarak üretilen kozmetikler herkeste ayni etkiyi yaratamaz... Her bireyin ihtiyacı farklı bunu analizler testler ölçümler ile belirleyip kişiye özel ürünlerde en etkin sonuç alınacaktır. Size uygun olmayan bir urun fayda sağlanması beklenirken zarar sağlayabilir... Urun kotu değildir belki ama size uygun değildir... Diyelim ki vücudunuzda vitamin değerleriniz normal ve siz vitaminli krem kullanıyorsunuz, bu tip bir uygulamadan hızlı, etkili sonuç beklemek yanlış olur. Önemli olan cildin neye ihtiyacı var, bunu bilerek ürün kullanımı gerçekleştiğinde, çok daha kısa sürede hızlı maksimum fayda sağlanır. Bu şekilde yaklaşımlardaki, işlevsellikleri sağlık profesyonelleri tarafından, uzman kişilerce önerilerin ve uygulamaların yaptırılmasının, önemini vurgulamak isterim... Hangi uygulamadan doğru ve etkin, sonuç alacağımızı, teşhis belirliyor. Kendini geliştiren uzmanlar, artık teşhisleri, çok özel bilimsel cihazlar ile doğruluğunu arttırıp, bireyselleştirilmiş uygulamaları yapmaktalar. Kişinin bedenine ,yapısına ,uygun olduğundan doğru teşhis ,doğru sonucu getiriyor.