Yukarı Çık

Kilo Terapi

Kilo sorunu, her geçen gün artış göstermektedir. Günümüzde ise sürekli değişik yöntemler duymaktayız. Hangileri doğru? İnanın ne kadar kafa karıştırıcı... Kilo sorunu ile mücadelede doğru beslenme çok önemlidir. Uygun beslenme kurallarına uyulduğunda gayet kontrol edilebilir. Kilosu normal olan kişiler bile hayatları boyunca doğru beslenmeyi hedef almalıdırlar.Bedenimiz sadece yağları değil, değişik yollar ile aldığımız zararlı maddeleri hem biriktirmekle hem de atmakla yükümlüdür. Bu fonksiyonların bedenimizde doğru bir mekanizmada düzenli şekilde işlemesi gerekmektedir. Kilolu tanımını dünya sağlık örgütü beden kitle indeksi (BKİ) ile tanımlar. Beden kitle indeksimizi, vücut ağırlığımızı, boyumuzun karesine bölerek hesaplayabilirsiniz.

BKİ= Vücut ağırlığı (kg) / Boy karesi (cm)

Bulunan değer 30 ve üzerinde ise kişi, tıbben şişmandır, denir. Sağlıklı olmanın koşullarından biri de insanın normal kilosunda olması gereğidir. Şişmanlık ve fazla kilolardan kurtulmak, magazin basınının çok üzerinde durduğu bir konudur. Hemen her gün mucize reçeteler ve birkaç günde 5-10 kilo verdiren şok diyet tarifleri yayınlanmaktadır. Lütfen bunlara itibar etmeyiniz. Magazin basınında yer alan mucize ilaçlarla ancak yeni sağlık problemleri ortaya çıkar. Şişmanlığın rasyonel tedavisi, hormonal veya metabolik bir bozukluk mevcudiyetinde, doğru sağlık profesyonellerinden yardım alınarak çözülür. Düşük kalorili özel diyetlerin yan etkileri olmasa da devamlı kullanılması sebebiyle birçok gerekli gıda maddesi alınamamakta ve başka sağlık problemlerine yol açmaktadır.

Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre beden kitle indeksi:
  • Düşük kilo
  • Normal kilo 18-24.9
  • Ön obezite 25-29.9
  • Obezite I 30-34.9
  • Obezite II 35-39.9
  • Obezite III > 40

BKİ, fazla kilonun tek ölçüsü değildir. Diğer ölçüler, bel kalınlığı ve kalça çevresidir. Vücudun kilosu kadar, o kilonun ne kadarının yağ, ne kadarının kas olduğu da önemlidir. Doğru sağlık profesyonelinden yardım almak çok önemlidir.

Şişmanlıktan korunup kilomuzu muhafaza etmek için şu yanlışları yapmayalım:

Fazla kiloda doğal tedbirler:

Hareket sayesinde hem kalori yakabilir hem de metabolizmayı rahatlatabiliriz. Yağlı ve hormonlu besinlerle veya ilaçlarla alınan kimyasallar, toksinler, ürik asit vs. hareket sayesinde çözülerek kan yoluyla taşınır ve böbrekler tarafından dışarı atılır. Bu işlemin daha rahat gerçekleşmesi için hareket sırasında biraz fazla su tüketmekte yarar vardır. (Dikkat: Aşırı su tüketimi böbrekleri zorlayacağı için sağlığa zararlı olabilir.) Fitoterapi (Bitkilerle tedavi) Aşağıdaki durumlarda önemli bir doğal tedavi yöntemidir: Şişmanlamada ayrıca genetik ve psikolojik faktörlerin de rolü vardır. Organik hastalıklardan veya ruhsal problemlerden kaynaklanan fazla kilo sebebiyle troid bezi yetmezliği, karaciğer ve yorgunluğu, kortizon tedavisi sonrası depresyon vs. görülebilmektedir. Fazla kilodan kaynaklanan organik hastalıklarda obezite, şeker hastalığı, kalp ve damar hastalıkları, yüksek kolesterol, kanser, kemik erimesi, eklem problemleri, sosyal problemler vs. neden olabilmektedir. Fazla kilolar birçok hastalığa davetiye çıkarır. Şişman olan kimselerde, normal kilolu olanlara göre;

Doğal olmayan gıdaları tüketiyorsan o zaman kilo verme seanslarını bir gözden geçir... Ve bilmediğin sağlık ürünlerini lütfen internetten alırken dikkatli ol, mutlaka sağlık profesyoneline sor! İnternet tıbbı, binlerce belirsiz ürünle dolu... Senin sağlığın, senin kararın... Kilo ile ilgili değerlendirmeleri tabiki uzmanları ele almalı. Ben sizlerle bilgiyi paylaşmak istedim. Benim bu işi yapmama vesile olan ve bana çok değerli bilgilerini hiç esirgemeden sunan, hocam Sn. Ömer Aslan Kalafatçılar’a çok teşekkür ederim. Paylaştığım bilgilerin daha fazlasına hocamın “Bitkiler ve Sağlık” kitabından ulaşabilirsiniz. 5. Atıştırmalı Öğün Tavsiyesi Atıştırmalık öğün, ceviz, yaban mersini, goji berry, çig kaju olabilir.